Asia Wiewiórska

Jestem podcasterką i publicystką fanowskiego projektu poświęconego współczesnej grozie – Dziwne Miasto oraz serwisu z wysokiej jakości handoutami do gier RPG. Ilustratorką „Powrotu do R’lyeh” oraz autorką inspirowanego ponurymi skandynawskimi serialami scenariusza „Druga”, ze zbioru „Twarzą w Twarz” do Zewu Cthulhu. Przed laty silnie związałam się z lubelskim klubem Grimuar, a jeszcze wcześniej z niemal legendarnym kanałem IRC #rpg-pl, nieistniejącymi już Wrotami Wyobraźni i serwisem Poltergeist. Zaprojektowałam kilkadziesiąt LARPów z grozą w tle; gram w gry RPG, których akcja dzieje się współcześnie, w rzeczywistości przypominającej naszą. Z zamiłowania jestem wielką fanką autentycznego, emocjonalnego horroru, kontrowersyjnych tematów, pełnokrwistych postaci i bardzo malowniczych, filmowych scen. Pociągają mnie realistyczne światy odbite w krzywym zwierciadle, spiskowe teorie dziejów i pokręcone śledztwa. Horrory i kryminały – oto moja strefa absolutnego komfortu, choć nie pogardzę mocnym hard sci-fi, transhumanistycznym cyberpunkiem czy militarnym dark fantasy.

W scenariuszach bezlitośnie piętnuję:

  • opowiadania i inne wprawki literackie – scenariusz jest tekstem użytkowym, a nie artystycznym;
  • zaburzenie logiki przyczynowo-skutkowej, wewnętrzną sprzeczność i deus-ex-machina;
  • niewyraźne elementy świata przedstawionego, niezapadających w pamięć bohaterów niezależnych, bezpłciowe lokacje, słowem – jeśli nic nie pamiętam, to coś nie tak.

Rozpływam się przy czytaniu scenariusza, który:

  • logicznie, po kolei i zrozumiałym językiem wykłada fundamenty świata przedstawionego;
  • jest otwarty na moją inwencję twórczą, uzupełnienia, modyfikacje i zabawę konwencją tak jak chcę;
  • ma oryginalny i zaskakujący koncept albo nieszablonowy zwrot akcji.

Jeśli chcesz spełnić moje marzenie, miej w pamięci, że tęsknię za dobrymi scenariuszami we współczesnych settingach grozy.