Zaledwie chwilę temu na konwencie Copernicon zostały ogłoszone wyniki tegorocznej edycji na najlepszą przygodę do gry fabularnej Quentin 2024!
Zwyciężyła przygoda „Tatrzańska wyrypa” do Zewu Cthulhu (modern) autorstwa Ewy Samulak i Justyny Kapy.
Pierwsze wyróżnienie otrzymała praca „Rajd na Serran V” do Ironsworn: Starforged pióra Jarosława Daniela, a drugie – przygoda „Zerwana smycz” do systemu Defiant pióra Pauliny Radziszewskiej.
Wszystkie przygody tegorocznej edycji Konkursu Quentin zostały opublikowane! W oczekiwaniu na ogłoszenie wyników konkursu na konwencie Copernicon, zapraszamy DO CZYTANIA i dyskusji w naszych social mediach!
Choć długo kazaliśmy Wam na ten moment czekać, głosowanie zakończono i znamy finalistów tegorocznego Quentina! Poniższe przygody wezmą udział w wyścigu po zwycięstwo:
„Afera na festiwalu puszczania kółek z dymu”
Jedyny Pierścień
Adam Kreczmański
„Nowe Kirwick”
Neuroshima
Jakub Juranek
„Rajd na Serran V”
Ironsworn: Starforged (uniwersum Star Wars)
Jarosław Daniel
„Tatrzańska wyrypa”
Zew Cthulhu (modern)
Ewa Samulak, Justyna Kapa
„Zerwana smycz”
Defiant
Paulina Radziszewska
Wyniki XXVI edycji Quentina zostaną ogłoszone na konwencie Copernicon 2024, w dniach 20-22 września br. a tymczasem tutaj możecie zobaczyć listę przygód, systemów i śmiałków, którzy stanęli w szranki w tegorocznym konkursie. Wkrótce pojawią się także odnośniki do konkursowych przygód. Zapraszamy!
Tak jak poprzednio, przyjmowanie prac potrwa do 30 czerwca, do godziny 23:59. W tej edycji czeka nas kilka zmian, z których najważniejszą jest aktualizacja regulaminu. Zapoznajcie się z nim koniecznie, zanim wyślecie do nas swoją przygodę. Dla zainteresowanych kulisami działania Kapituły Quentina opublikowaliśmy również statut kapituły oraz jej tegoroczny skład. Warto sprawdzić kto dołączył do naszego zespołu, gdyż jest kilka miłych niespodzianek!
Zapraszamy do udziału w konkursie i trzymamy kciuki za Was i Wasze wspaniałe przygody. My nie możemy się już doczekać!
16 września na Coperniconie zostały ogłoszone wyniki tegorocznej edycji na najlepszy scenariusz do gry fabularnej.
Zwyciężyła przygoda Ostatnie yeehaw klanu Heehaw do Frontier Scum autorstwa Tytusa Rducha. Pierwsze wyróżnienie otrzymała praca Soul Erased do Blade Runnera pióra Pawła Cybuli, a drugie, ex aequo scenariusze Operacja Łuk Artemidy do Delty Green pióra Jana „Niedźwiedzia” Sikorskiego oraz Ostatni Diss Cykady do Shadowruna 6 ed. pióra Marcina Łączyńskiego.
Długie oczekiwanie się opłaciło! Przedstawiamy przygody z tegorocznej edycji konkursu i ogłaszamy finalistów. Wyniki XXV edycji Quentina zostaną ogłoszone na Coperniconie, 16 września 2023 roku.
Finalistom gratulujemy finału, pozostałym uczestnikom – napisania prac, które dołączają do Quentinowej bazy przygód. Dziękujemy! A czytelników zachęcamy do lektury i prowadzenia tegorocznych scenariuszy.
To już dziś! Przedstawiamy przygody z tegorocznej edycji konkursu i ogłaszamy finalistów. Wyniki XXIV edycji Quentina zostaną ogłoszone na Coperniconie, 18 września 2022 roku.
Finalistom gratulujemy finału, pozostałym uczestnikom – napisania prac, które dołączają do Quentinowej bazy przygód. Dziękujemy! A czytelników zachęcamy do lektury i prowadzenia tegorocznych scenariuszy.
25 września na Coperniconie zostały ogłoszone wyniki tegorocznej edycji na najlepszy scenariusz do gry fabularnej.
Zwyciężyła przygoda Dobry, zły i głupi do D&D 5e autorstwa Wojciecha Rosińskiego. Pierwsze wyróżnienie otrzymała praca Grzech Polesia do Vaesen pióra Jana Milewskiego, a drugie scenariusz Dzieci i ryby głosu nie mają do Warhammera pióra Jakuba “Gacha” Gachowskiego.
Nagrodę Nowej Fantastyki (dla najlepszej przygody do 40 tys. znaków, przeznaczonej do gry wydanej w Polsce) otrzymał scenariusz Zielona Nadzieja do Cyberpunka Red, napisany przez Konrada Gułę.
Na Coperniconie odbyła się druga edycja konkursu Quentin Express na przygodę napisaną w godzinę, w której zwyciężył Jakub „Gachu” Gachowski (nie było mu mało finału dużego Quentina). Gratulujemy! Przygody z Expressu możecie znaleźć tutaj.
~
Dziś publikujemy pierwszą część komentarzy do poszczególnych prac konkursowych. Swoje opinie o przygodach, a także porady scenopisarskie, wyrażają Piotr Cichy, Witold Krawczyk i zwycięzca ubiegłorocznego Quentina – Andrzej Stój. Znajdziecie je na podstronach scenariuszy z tegorocznej edycji.
~
I wreszcie – to mój (Witolda Krawczyka) ostatni news na stronie Quentina. Po czterech latach sędziowania i po ocenieniu, o ile dobrze liczę, 110 scenariuszy, czuję potrzebę przejścia na Quentinową emeryturę. To była świetna przygoda, miło się dla Was (sędziowie, uczestnicy, czytelnicy) pisało. Do zobaczenia!
To już dziś! Przedstawiamy przygody z tegorocznej edycji konkursu i ogłaszamy finalistów.
Do finału przechodzą (w kolejności alfabetycznej):
Dobry, zły i głupi, przygoda do 5. edycji D&D, w której bohaterowie zbadają wieżę maga zaginionego bez wieści i napotkają na czarodziejów, walczących o schedę po nim. Autor: Wojciech Rosiński (debiut na Quentinie).
Grzech Polesia, jednoosobowa przygoda do Vaesen, w której bohater zagłębi się w świat puszcz i szlacheckich dworów na Kresach Wschodnich po Powstaniu Styczniowym. Autor: Jan Milewski, który rok temu wystartował w Quentinie z przygodą 44-68.
Wiecznie żywy, śledztwo do Zewu Cthulhu osadzone w powojennej Polsce, utrzymane w lekkim i nieco dziwnym nastroju. Przygoda napisana przez Sebastiana Pośpiecha, debiutującego na Quentinie.
Złamany róg, przygoda (moduł?) o zagadce sprzed lat, trapiącej mieszkańców osady położonej w krainie wiecznej zimy. Praca do Forbidden Lands, napisana przez Pawła Królaka, autora Zrywu Badena i Aspektu Koziorożca.
Pozostałe prace przysłane na tegoroczną edycję to:
Jedna przysłana na konkurs przygoda (nie wymieniona powyżej) została uprzednio opublikowana w Internecie. Jest to sprzeczne z regulaminem Quentina (przyjmujemy tylko prace, które nie były wcześniej publikowane), dlatego wykluczyliśmy scenariusz z udziału w konkursie.
Zwycięzcę i wyróżnionych ogłosimy na konwencie Copernicon, który odbędzie się online w dniach 24-26 września 2021 i na który serdecznie zapraszamy.
Finalistom gratulujemy finału, pozostałym uczestnikom – napisania prac, które dołączają do Quentinowej bazy przygód. Dziękujemy! A czytelników zachęcamy do lektury i prowadzenia tegorocznych scenariuszy.
Przedstawiamy parę ostatnich wieści z tegorocznej edycji Quentina.
~
Na konkurs przysłaliście nam 30 prac. Dziękujemy! Lektura przygód i dyskusje w Kapitule postępują. Scenariusze zostały napisane z myślą o poprowadzeniu w następujących systemach:
Prace będziemy czytać i oceniać do 29 sierpnia, kiedy to w tajnym głosowaniu wyłonimy finalistów. Zwycięzcę wybierzemy w drugim głosowaniu, 4 września. Wszystkie przygody opublikujemy 5 września, ale to, kto wygrał, okaże się dopiero na gali Quentina, na konwencie Copernicon, 26 września. Uczestników i sympatyków konkursu serdecznie zapraszamy!
~
Do sponsorów tegorocznej edycji Quentina dołączyło wydawnictwo Galakta, która dorzuci się do puli nagród. Zarówno Galakcie, jak i wszystkim pozostałym patronom, serdecznie dziękujemy!
Tak jak w poprzednich odsłonach konkursu, nagrody w XXIII edycji Quentina otrzyma zwycięzca konkursu, autorzy wyróżnionych prac, a także finaliści. Specjalne nagrody otrzyma również autor najlepszej krótkiej przygody. Szczegóły poniżej!
~
Tak jak w ubiegłym roku, najlepsza krótka przygoda, to znaczy: praca do wydanego w Polsce systemu licząca do 40 000 znaków zostanie opublikowana drukiem w Nowej Fantastyce!
~
Dla zwycięzcy nagrody Nowej Fantastyki portal ABC Gier Fabularnychufunduje trzy podręczniki do RPG: Ostrza w mroku, polską edycję Fate Core i Potwora tygodnia. Ponadto wszyscy finaliści konkursu otrzymają PDF-y z przygodami i dodatkami do D&D i Fate autorstwa Andrzeja „Enca” Stója.
~
Black Monk Games, wydawca m.in. Zewu Cthulhu, Tajemnic Pętli i Cyberpunka Red, ufunduje bony na gry wydawnictwa.
~
Toruński konwent Copernicon ufunduje grę fabularną do puli nagród dla zwycięzcy i wyróżnionych.
~
Podręczniki do RPG do puli nagród ufunduje również wydawnictwo Gramel, wydawca polskich edycji gier Wyprawa za murem i inne historie, Potwór tygodnia i Savage Worlds.
~
Kołek niewiary, erpegowe wydawnictwo Pawła Domownika, ufunduje PDF-y z przygodą Skarbiec Al-Asturlabi dla wszystkich finalistów, a także jeden drukowany egzemplarz podręcznika do Paraświatów.
~
Nagrody ufunduje również wydawnictwo Rebel, odpowiedzialne za polską edycję Dungeons & Dragons, wydawca gier planszowych i fabularnych znany również z popularnego sklepu rebel.pl.
~
Firma Rocket dice, producent wyjątkowych kostek do gry, ufunduje zestawy kości dla zwycięzcy, wyróżnionych i finalistów.
~
Serdecznie dziękujemy wszystkim patronom i sponsorom konkursu!
Przypominamy, że prace na tegoroczną edycję Quentina można przysyłać do 17 lipca 2021 roku.
Zapraszamy również na nasz profil na Facebooku, gdzie publikujemy newsy, przypomnienia o konkursie i porady scenopisarskie.
Oto druga i ostatnia partia informacji o tegorocznych zmianach w kapitule Quentina:
Jak co roku do Kapituły dołącza zwycięzca ubiegłorocznej edycji. Tym razem jest to Andrzej Stój, który rok temu podbił serca jurorów świetną Salamandrą, przygodą do Tajemnic Powodzi z wysokimi, osobistymi stawkami, traktującą o niebezpiecznym zjawisku, terroryzującym małe miasto w fantastycznej Polsce lat 90. Andrzej napisał o sobie i o tym, jak będzie oceniał quentinowe scenariusze, w swoim bio.
W tym roku kapitułę opuszczaPaweł „Aesandill” Bogdaszewski. Paweł pierwszy raz sędziował w 2013 roku, rok po tym, jak wygrał konkurs swoją przygodą do Klanarchii Tożsamość(o tajemnicy zaginionej, nekrotechnomagicznej łodzi podwodnej zbudowanej z truchła wieloryba). Drugi raz, tym razem na dłużej, dołączył do nas w 2017 roku. Z naszych wyliczeń wynika, że zrecenzował ponad setkę scenariuszy. Dziękujemy i życzymy powodzenia w dalszych przedsięwzięciach!
W tym roku sekretarzem kapituły zostałMichał Kuras, zastępując Witolda Krawczyka, który pozostaje w kapitule jako zwykły juror.
A już jutro zapraszamy na przegląd Quentinowych sponsorów i nagród!
3, 2, 1…zaczynamy nową edycje Quentina! To XXIII odsłona konkursu na najlepszy scenariusz do gry fabularnej! Złożona z doświadczonych graczy, mistrzów gry i projektantów gier kapituła oceni nadesłane prace oraz dostarczy feedback, którego nie dostaniecie nigdzie indziej.
Scenariusz może mieć maksymalnie 100 tysięcy znaków. Na wasze prace czekamy do 17 lipca 2021. Z ogłoszeniem zwycięzcy będziemy celować w Copernicon – chociaż wiadomo, że może być różnie.
~
Kontynuujemy współpracę z Nową Fantastyką i najlepszy scenariusz poniżej 40 tys. znaków do systemu wydanego w Polsce zostanie opublikowany drukiem.
~
Patronem konkursu pozostaje grupa Panie i Panowie, Zagramjmy w RPG. Dziękujemy!
~
W tym roku do kapituły dołącza na stałe Paweł Domownik, autor przygody Odkupienie, autor Kołka Niewiary i zwycięzca Quentina 2019, który w ubiegłym roku zajmował miejsce przechodnie. Gratulujemy i życzymy przyjemnego kapitułowania.
~
Informacje o innych zmianach w składzie Kapituły, a także o nowych sponsorach i patronach konkursu – wkrótce.
Dziś publikujemy ostatnią porcję komentarzy do prac z tegorocznej edycji Quentina. Ich autorami są Michał Kuras, Marysia Borys-Piątkowska, Janek Sielicki i Michał Sołtysiak. Zapraszamy do lektury!
Tym samym zamykamy XXII edycję konkursu. Tegoroczne 41 prac to rekord wszech czasów — jeszcze nigdy nie przysłaliście nam tylu przygód. Poprzedni rekord to 24 prace z siódmej edycji konkursu. Gdyby ktoś chciał rozegrać całego tegorocznego Quentina, prowadząc jedną sesję co tydzień, na przejście wszystkich scenariuszy nie starczyłoby całego roku (w końcu rozegranie przygody często zajmuje więcej niż jedno spotkanie).
Dziękujemy wszystkim uczestnikom! Powodzenia w dalszych erpegowych przygodach.
To już wszystko! Kapituła Quentina rozjeżdża się do swoich postapokaliptycznych bunkrów, żeby zapaść w sen zimowy. Kiedy wrócimy do akcji — damy wam znać.
W międzyczasie zachęcamy do lektury i prowadzenia przygód z Quentina. Jeśli chcielibyście się podzielić wrażeniami, piszcie do nas na adres konkursquentin@gmail.com albo kontaktujcie się z nami przez Facebooka.
Zapraszamy do lektury kolejnych komentarzy pod tegorocznymi przygodami z Quentina, napisanych przez jurorów Pawła Bogdaszewskiego, Piotra Cichego i Katarzynę Kraińską. Zamieszczamy je na stronach scenariuszy XXII edycji.
Co roku każda przygoda przysłana na Quentina otrzymuje komentarze sędziów z kapituły Quentina. Dziś publikujemy pierwsze komentarze z tegorocznej edycji, napisane przez Pawła Domownika, Marka Golonkę i Witolda Krawczyka. Znajdziecie je na stronach tegorocznych scenariuszy. Zapraszamy do lektury!
W XXII edycji Quentina wygrała przygoda pt. Salamandra, napisana przez Andrzeja Stója. Pierwsze wyróżnienie otrzymał Ostateczny egzamin autorstwa Marcina Łączyńskiego, a drugie — Czarny Kamień Michała „rincewinda bpm” Smolenia.
Zwycięzca jest tylko jeden, ale wszyscy finaliści i półfinaliści otrzymają nagrody. Gratulujemy zwycięzcy, finalistom, półfinalistom i wszystkim uczestnikom (konkurencja była zacięta, a ukończenie przygody to nie byle co!), a także — dziękujemy za udział!
Wyniki tegorocznej, XXII edycji Quentina ogłosimy online, w tę sobotę (24 października) na Quentinconie — organizowanym przez nas minikonwencie online.
Czeka na Was następujący program:
15:00 Omówienie prac (zaczynamy od prac obecnych na konwencie autorów)
Wszystkie głosy już padły i chociaż wyniki wciąż zna tylko jedna osoba, to możemy już opublikować prace.Znajdziecie je poniżej.
Bierzcie, czytajcie i komentujcie i przede wszystkim – grajcie! Jest w co, bo poziom prac jest w tym roku wysoki. Nam pozostaje tylko żałować, że na tyle dobrych prac możemy nagrodzić tylko pięć finałowych. Dlatego podobnie jak w 2018. postanowiliśmy przyznać honorowe tytuły półfinalistów. To prace, które zdecydowaliśmy się wyróżnić, ale które nie dostały się do finału.
Przedstawiamy najnowsze wieści z frontu Kapituły walczącej z 41 tegorocznymi scenariuszami:
Publikacja przygód
Scenariusze z XXII edycji Quentina zostaną opublikowane już jutro – 1 października. Przy okazji ogłosimy finalistów. Zapraszamy do lektury!
Gala Quentina
W 2020 roku gala Quentina przenosi się do cyberprzestrzeni. Podłączcie sprzęgi, decki i mózgi elektronowe i poznajcie wyniki rekordowej 22. edycji konkursu, nie wychodząc z domu! Gala odbędzie się podczas Quentinkonu – małego konwentu online, który odbędzie się 24 października. Możecie spodziewać się prelekcji, omówienia tegorocznych przygód i okołoquentinowych pogaduch z jurorami. Quentinkon odbędzie się na Discordzie. Wszystkie linki opublikujemy tutaj i na naszej stronie na Facebooku. Zapraszamy!